İsrail'de kritik seçim! Halk sandık başında

İsrail'de  Halk  Başbakan Binyamin Netanyahu'nun siyasi kariyeri ve Filistin'in geleceği açısından büyük öneme sahip seçimler için oy kullanmaya başladı.

haber7
0

Ülkedeki 6 milyon 394 binden fazla seçmen 120 sandalyeli meclise girecek milletvekillerini belirlemek için bu yıl ikinci kez  sandık  başına gidiyor.    

Hastane ve hapishaneler dışındaki merkezlerde oy kullanma işlemi , yerel saatle sabah 07.00 de başlayıp 22.00 de sona erecek.

Son yıllardaki en çekişmeli seçimlerden biri olacağı belirtilen seçimde 29 parti yarışacak.  Seçimin kaderini belirleyecek olan kararsız ve  İsrail  vatandaşı Filistinli seçmenlerin sandığa gidip gitmeyeceği ise merak konusu.  2015 teki genel seçimlere katılım oranı yüzde 71 ,8 iken bu yıl 9 Nisan daki seçimlerde bu rakam 68 ,4 te kalmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu  , eşi Sara  Netanyahu  ile oyunu yerel saatle 08.30 da Batı Kudüs teki bir okulda kullanacak. YARIŞ  Netanyahu  VE GANTZ ARASINDA

İsrail basınına yansıyan kamuoyu yoklamalarına göre , seçim yarışının  Netanyahu  liderliğindeki Likud Partisi ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı arasında geçeceği tahmin ediliyor.   Seçim barajının yüzde 3 ,25 olduğu ülkede , 29 partiden yalnızca 10 nun meclise gireceği belirtiliyor. Kamuoyu araştırmalarına göre , hiçbir partinin tek başına iktidara gelmek için gerekli 61 sandalyeye ulaşamayacağı dolayısıyla da  İsrail  i yeni bir koalisyon hükümetinin beklediği ifade ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =