Tayvan ile ilişkilere son verdiler! Çin takdir etti

Çin Dışişleri Bakanlığı ,  Solomon  Adaları’nın  Tayvan  ile diplomatik ilişkilerine son vererek "tek Çin ilkesini" tanımasını  takdir  ettiklerini bildirdi.

haber7
0

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying yaptığı yazılı açıklamada , “Çin tarafı ,  Solomon  Adaları hükümetinin tek Çin ilkesini tanımasını ,  Tayvan  ile sözde ‘diplomatik ilişkilerini’ keserek , Çin ile diplomatik ilişki kurma kararını çok  takdir  ediyor.” ifadelerini kullandı. 

"Solomon Adalarının bağımsız bir ülke olarak aldığı önemli kararı desteklediklerini" kaydeden Hua , "Dünyada sadece bir Çin var. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tüm Çin’in temsil eden tek meşru hükümettir.  Tayvan  , Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır." ifadelerine yer verdi.

Hua , ayrıca  Solomon  Adaları ile ikili ilişkileri geliştirme konusunda daha geniş bir geleceği keşfetmek için birlikte çalışmayı arzu ettiklerini kaydetti.

Tayvan medyası dün Solomon Adaları’nın ,  Tayvan  ile resmi ilişkilerini keserek Çin i diplomatik olarak tanıma kararı aldığını duyurmuştu. 

Solomon Adaları ,  Tayvan  lideri Tsai Ing-wen’ın 2016’da iktidara gelişinden bu yana  Tayvan  ile diplomatik ilişkilerine son veren 6. ülke oldu. 

Pasifik’te nüfusu 600 bin bulan  Solomon  Adaları’ndan önce , Burkina Faso , Dominik Cumhuriyeti , Panama , El Salvador , Sao Tome ve Principe  Tayvan  ile diplomatik ilişkilerini koparmıştı.

Pekin yönetimi tek Çin ilkesi benimseyerek Çin i uluslararası toplumda sadece ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =