Yunanistan IMF'ye borcunu erken kapatacak

 Yunanistan  Başbakanı Kiriakos Miçotakis , ülkesinin Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı borcun bir kısmını  erken  ödemek için resmi olarak girişimde bulunduğunu açıkladı.

haber7
0

Miçotakis , ekonomik kriz döneminde  IMF  den alınan borcun  erken  ödenmesi konusunda sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

 

 

"Yunanistan bugün maliyeti yüksek olan  IMF  kredisinin  erken  ödemesi konusunda talebini iletti." ifadelerini kullanan Miçotakis , bu durumun ülkenin güvenilirliğini artırarak Yunan hazine kaynaklarından tasarruf sağladığını belirtti.

Öte yandan  Yunanistan  Maliye Bakanı Hristos Staikouras ın , Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avro Grubu na resmi teklifini ilettiği bildirildi.

 

 

Cuma günü gerçekleştirilen Avro Grubu Maliye Bakanları toplantısı sonrası ESM Başkanı Klaus Regling ödemenin gerçekleştirilmesini olumlu karşıladıklarını belirtmişti.

Yunanistan için böylece  IMF  ye yaklaşık 9 milyar avroluk borcun 3 milyar avroluk kısmını  erken  ödeyebilme yolunun açılması planlanıyor.

Ekonomik kriz döneminde kurtarma paketleri kapsamında  IMF  den alınan  borcunu  daha düşük faizlerle kapatmayı planlayan  Yunanistan  bu hamlesiyle 70 milyon avro tasarruf etmeyi hedefliyor.

Mali krizde iflas riskiyle karşılaşan  Yunanistan  , üç kurtarma paketiyle kreditörlerinden toplam 290 milyar avro borç almıştı. Ülkenin kamu borç oranı Avro bölgesinin halen en yükseği konumunda.

Resmi talebin açıklanmasının ardından ise 10 yıllık Yunan devlet tahvillerinin faiz oranı yüzde 1 ,61 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =