Ömer Muhtar'ın idam edilişinin üzerinden 88 yıl geçti

Libya'da sergilediği direnişle dünya çapında tanınan  Ömer  Muhtar'ın 16 Eylül 1931'de işgalci İtalya güçleri tarafından  idam   edilişinin   üzerinden  88  yıl  geçti.

haber7
0

Libya da işgalci İtalyan güçlerine karşı sergilediği destansı direnişle dünya çapında sembol bir isme dönüşen "Çöl Aslanı" lakablı Ömer  Muhtar  ın  idam   edilişinin  üzerinden tam 88  yıl  geçti.

Libya nın dağlık bölgesi Cebel Ahdar da 1860 larda dünyaya gelen  Muhtar  , eğitimini bu bölgede etkin olan Senusi Hareketi medreselerinde aldı. Eğitimde gösterdiği başarıyla hareketin önde gelen isimlerinin dikkatini çeken  Muhtar  , 1899 da Çad da Fransız sömürgesine karşı silahlı mücadele verdi.

1911 e gelindiğinde İtalya , Trablus ve Bingazi ye saldırarak  Libya  nın işgaline başladı. İtalyan kuvvetleri bölgedeki Osmanlı güçlerinden teslim olmalarını istedi ancak Osmanlı birlikleri bunu reddederek  Libya  yerel savunma güçleriyle birlikleriyle iç kesimlere çekilip , İtalyanlara karşı mücadele etti.

Balkan Savaşı nın patlak vermesiyle Osmanlı birlikleri Anadolu ya dönerken , İtalyanlar Trablusgarp vilayetine bağlı Trablus , Fizan ve Sirenayka bölgelerini ele geçirdi.

Mesleği Kur an-ı Kerim ve İslami ilimler öğretmenliği olan  Muhtar  , coğrafyayı yakından tanıması ve uyguladığı stratejik savaş taktikleri sayesinde İtalyanları büyük hezimete uğrattı. Savaşlardaki başarılarıyla "Çöl Aslanı" lakabını alan  Muhtar  , ilerlemiş yaşına rağmen İtalya ya karşı 22 yıllık mücadelesi boyunca birçok işgal valisini mağlubiyetle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =