Üçlü Zirvede 'ABD' detayı: Kabul edilebilir değil

Türkiye-Rusya-İran  Üçlü  Zirvesi sonrası basın toplantısında konuşan liderler , ABD'nin Suriye'deki varlığına ilikin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan , "En büyük tehdit PKK/PYD'

haber7
0

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan  , İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin  ile Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ,  Ruhani  ve  Putin  ile ayrı ayrı ve heyetler arası toplantılar gerçekleştirdi. Liderler heyetler arası toplantı sonrası basın açıklamasında bulundu.

Liderler  ABD  nin  Suriye  deki varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ,  Suriye  de DEAŞ tehdidinin kalmadığını belirterek "DEAŞ ile mücadele altında terör örgütlerine destek verilmesinin  Kabul  edilemezliğini vurguladık. Geldiğimiz noktada  Suriye  de DEAŞ tehdidi kalkmıştır. O bölgede en büyük tehdit PKK/PYD dir. Sınırımızda bir terör koridorunun oluşmasına izin vermeyeceğimizi kendilerine ilettim.  ABD  ile 2 hafta içerisinde anlaşmazsak kendi planımızı uygulayacağımızı kendilerine ilettim" ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı  Ruhani  ,  ABD  nin  Suriye  de teröristleri desteklediğini belirterek  "Hepimiz  Suriye  nin toprak bütünlüğün konusunda aynı fikirdeyiz ama  ABD   Suriye  de teröristleri destekledi ,  Suriye  yi bölmeye çalıştı. Bu  Kabul   edilebilir  değil. Her 3 ülkede terörle mücadele edilmesi konusunda hem fikirdirler. İdlib de terör varlığı güçlü hale geldi. Fırat ın doğusunda da terörist gruplar var. Bunlar  ABD  nin hakimiyeti altındalar." ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =