Fiyatı çiftçiyi rahatlattı

Türkiye'de  yer fıstığı  üretiminin yüzde 35'inin gerçekleştirildiği Osmaniye'de , fiyatlardaki artış üreticiyi memnun ediyor

haber7
0

Türkiye de  yer fıstığı  üretiminin yüzde 35 inin , işlenmesinin ise yüzde 90 ının yapıldığı  Osmaniye  de fiyatlardaki artış üreticiyi rahatlattı.

 

 

Kentte birinci ürün yer fıstığının toplanmasına elle ve makine yardımıyla başlandı.

Topraktan sökülen yer fıstıkları , bir süre kurumaya bırakıldıktan sonra tesislerde işlenerek yurt içine ve dışına gönderiliyor.

 

 

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam , AA muhabirine , yer fıstığının  Osmaniye  için ayrı bir öneme sahip olduğunu , ürünün en az 10 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi.

"FİYATLAR MEMNUN EDİCİ"

Bu yıl hasadına yeni başlanmasına rağmen yer fıstığının rekolte ve fiyatıyla üreticisini memnun ettiğini aktaran Sağlam , şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz yıl 129 bin dekar alanda 47 bin ton ürün elde ederken bu sezon 130 bin dekar alandan 51 bin ton ürün elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Alış fiyatları da oldukça memnun edici. Geçtiğimiz yıl kilogramı 4 ,5-5 liradan alınan  yer fıstığı  bu sezon 7 ,5 ile 8 liradan alınıyor. Girdi maliyetlerinin geçen seneye göre yükseldiği bir gerçek ancak fiyatın da geçen seneye göre artış göstermesi üreticimizin yüzünü güldürecek."

Sağlam , yer fıstığının işlenmesi için kentte 350 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =