Uzmanlardan uyarı geldi! İstanbul'un o ilçelerinde deprem tehlikesi arttı

Gazi Üniversitesi  Deprem  Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Özmen , "Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli haritayla depreme maruz bölgeler

haber7
0

Özmen , Türkiye nin Yeni Deprem Tehlike Haritası nın İstanbul ve Ankara ya etkilerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

 

Birçok ilin  Deprem  tehlikesine ilişkin değişikliği içeren Türkiye nin Yeni  Deprem  Tehlike Haritası nın 1 Ocak ta yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özmen , bu haritaya göre  İstanbul  ve Ankara gibi birçok ilin  Deprem  tehlikesinde önemli değişiklikler olduğunu söyledi.

Haritanın dünya ve Türkiye deki gelişmelere paralel olarak 23 yıl aradan sonra yeniden düzenlendiğini belirten Özmen , artık her yerleşim biriminin , mahallenin  Deprem  tehlikesinin faya yakınlığına veya uzaklığına bağlı olarak değiştiğini kaydetti.

 

 

Yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle 1996 tarihli eski haritayla depreme maruz bölgeler olarak tespit edilen yerlerin yürürlükten kaldırıldığını aktaran Özmen , "Ayrıca birinci-ikinci derece  Deprem  bölgesi ifadeleri ortadan kalktı. Artık her yerleşim biriminin , mahallenin hatta binanın  Deprem   tehlikesi  koordinat bazında e-Devlet şifresiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının web sayfasından öğreniliyor. Bu sayede bulunulan yerin , bölgenin  Deprem  tehlikesiyle ilgili çok farklı şekilde sorgulamalar yapılabiliyor , istenirse bunlar harita üzerinde gösterilerek rapor halinde çıktısı alınabiliyor." diye konuştu.

Özmen , yeni haritanın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =