Yumurta ihracında yeni pazar heyecanı

Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden yumurtada , sektörü heyecanlandıracak  yeni  gelişmeler yaşanıyor. Üretimin yüzde 82’sinin ihraç edildiği Irak’ın ithalat yasağı getirmesi üzerine , &

haber7
0

Irak’ın kapıları kapatması üzerine bölgede hâkimiyet kurmak isteyen Birleşik Arap Emirlikleri’nden Al Ain Farms firması , Türk yumurtasını almak istiyor. 40 yıllık geçmişe sahip şirket , Türk firmalarla işbirliği yapmak istediğini bildirdi. HEDEF 31 BİN TON Önümüzdeki günlerde  yumurta  sektör üreticileriyle bir araya gelecek olan firma , ilk etapta 31 bin ton koli  yumurta  almayı hedefliyor. Sektörde , ihracat pazarlarını çeşitlendirmeye hazırlanıyor. Dünya  yumurta  üretiminde payı sadece yüzde 4 olan ve ihracat açısından önemli olan Afrika , bu konuda öne çıkıyor.

IRAK LA GÖRÜŞME SÜRÜYOR

Türkiye’ye gelecek şirketin yanı sıra Irak’ta girişimler de hızlandırıldı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız , son olarak ithalat yasağının pazardaki yansımaları hakkında bilgi aldı. . Öte yandan Türkiye , üretimiyle dünyada 10’uncu sırada yer aldığı  yumurta  sektörü , bu süreçle beraber alternatif pazarlara yönelmiş olacak.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =