Fibere 20 katı yatırım şart

Küresel ticaret savaşlarının yerli ve milli teknolojilerin önemini arttırdığını belirten Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan , “Türkiye , bugünkünün 20  katı   Fibere   yatırım  yapması lazım” de

haber7
0

Bir süredir Türkiye nin ana üretim hedefi olan yerli ve milli teknolojilerin önemi artık küreel ekonominin aktörleri tarafından daha iyi anlaşılıyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan , küresel ticaret savaşlarının yerli ve milli uygulamaların önemini gösterdiğini belirterek , "Artık herkes yerli ve milli uygulamalara doğru ilerliyor” dedi.

Erkan , Türkiye’nin daha hızlı bir şekilde  fiber  altyapısını geliştirmesi gerektiğini belirterek , “Türkiye’nin bugünkünün 15-20  katı   Fibere   yatırım  yapması lazım. Türkiye’de bunu yapabilecek üç operatör var. Bu üç operatör bunu ayrı ayrı yaparsa , toplam 15 milyar dolarla , her birinin beşer milyar dolar civarında bir  yatırım  yapması lazım. Halbuki biz bu yatırımı kolektif şekilde yapabilirsek 3-4 milyar dolara bu problemi çözebiliriz” ifadelerini kullandı.

GÜNEY KORE VE ABD DE ORTAK

Erkan , ortak hareket edilerek ülkenin  fiber  altyapısının tamamlanmasın ardından elde kalan sermayenin yeni rekabetçi hizmetlerin sağlanmasında kullanılabileceğini belirterek , “Fiberin inşaat kısmının ayrı ayrı yapılmasına gerek yok , ortak yapılması lazım. Bu iş İngiltere’de , Güney Kore’de , ABD’de ortak yapılıyor. Doğru yöntem altyapıda ortaklık , üst yapıda rekabet” şeklinde konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =