Egemen Bağış'tan AP milletvekiline tepki!

Eski  Avrupa  Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci  Egemen   Bağış  , Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Yalta  Avrupa  Stratejisi (YES) Forumu’nda konuştu. YES Forumu’nun ilk gününde ‘Avrupa’nın Geleceği&rsq

haber7
0

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ile ilgili konunun ele alındığı bölümde konuşan Gahler , Türkiye’de muhalefet ve medyanın baskı altında olduğunu ileri sürerek Bu Türkiye , Avrupa’ya yaklaşan bir Türkiye değil. Bunlar onu  Avrupa  dan ayırıyor. Bu bizim suçumuz değil  dedi. 

Bunun üzerine söz alan  Egemen   Bağış  , Türkiye demokratik bir ülkedir. Demokrasilerde bazı şeyler yaşanabilir. Örneğin sizin ülkenizde , bir terör örgütünün bütün üyelerinin , ansızın cezaevi hücresinde intihar etmeye karar vermesi gibi. Böyle şeyler oluyor diye yanıt verdi.

Türkiye’nin ‘demokrasisini güçlendirmeye çalıştığını’ söyleyen  Bağış  , Fakat şunu size hatırlatmak zorundayım , biz terörizm konusunda farklı sorunlarla başa çıkmaya çalışıyoruz. 250 vatandaşımızın hayatını kaybettiği  darbe  girişimini yaşadık. Fakat , Avrupalı müttefiklerimizden gerekli desteği görmedik. Teröristlerce 11 kere bombalanan meclisimizi , ancak üç hafta sonra Avrupalı bir bakan ziyaret etti. Kimseyi suçlamak istemiyorum. Ama eğer Rusya ile bile diyalog kurmaktan yanaysanız , müzakere yürütülen bir aday ülke ile daha iyi bir diyaloğa sahip olmalısınız. Bu konuları tartışmalı ve çözüm bulmalıyız dedi.

UKRAYNA , TÜRKİYE’DEKİNE BENZER BİR DEMOKRATİK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =