Tunus seçime gidiyor! Nahda ilk kez aday çıkardı

Arap Baharı sürecinde demokrasi alanında elde ettiği başarıları korumayı başaran ancak devrim sonrasında ekonomi alanında sınıfta kalan  Tunus  , bu pazar cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gidiyor.

haber7
0

Bölgedeki komşuları ve diğer Arap ülkelerinin aksine iktidarın seçimler yoluyla el değiştirdiği  Tunus  ta her siyasi görüşten 26  aday  7 milyondan fazla seçmenin oyunu alabilmek için yarışıyor.

Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi nin 25 Temmuz da hayatını kaybetmesiyle kasım ayında yapılması planlanan seçim anayasa gereği öne çekildi.

Yüksek Seçim Konseyinin (YSK) kesin  aday  listesini ilan etmesinin ardından 2 Eylül de başlayan kampanya dönemi dün sona erdi. 

Yurt dışındaki Tunuslular dünden itibaren yurt dışı temsilciliklerde oy kullanmaya başladı. Yarın da ülke genelinde sandıklar kurulacak.

SEÇMENİN GÜNDEMİNDE NELER VAR?

Arap Baharı , Tunus a demokratik katılım , eşitlik , temel hak ve özgürlükler anlamında birçok kazanım sağlamasına rağmen devrim ekonomik vaatlerin çok gerisinde kaldı. 

Tunus ta yüzde 15 oranındaki işsizlik gençler arasında yüzde 30 lara ulaşıyor. Yüksek enflasyon , zamlar , yerel para biriminin değer kaybı , gelir dağılımındaki eşitsizlik gibi ekonomik sorunlar seçmenin gündeminde en üst sırada yer alıyor. 

Seçmenlerin şikayet ettiği bir başka konu ülke siyasetinin günlük sorunlara çözüm getirmekteki yetersizliği.

Güvenlik de seçmenin gündeminde öncelikli başlıklar arasında yer alıyor. Tunus henüz birkaç ay önce ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =