Seçim öncesi son kozlarını oynuyor!

 İsrail  Başbakanı Binyamin  Netanyahu  , 17 Eylül'deki seçimlerde sağ seçmenin desteğini kazanmak için hem fiili hem sözlü şiddeti artırırken , bir taraftan da seçmene dış manevralarla "ülkeyi

haber7
0

Ülkede 9 Nisan da yapılan ve başa baş sona eren seçimin ardından  Netanyahu  , sağ bloktan eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman ın askerlik yasasında ısrarı nedeniyle koalisyon hükümetini kurmayı başaramamış , bu gelişme üzerine meclis , bir kez daha erken seçime gitme kararı almıştı.

İsrail deki 5 milyon 800 binden fazla seçmen , ülkenin yeni başbakanını belirlemek için bu yıl ikinci kez sandık başına gidecek. Son yıllardaki en çekişmelilerden biri olacağı tahmin edilen seçimler , 32 partinin yarışına sahne olacak.

Seçimlere katılacak parti sayısı oldukça fazla olmasına rağmen yüzde 3 ,25 olan  seçim  barajını aşarak meclise girmeyi başaran parti sayısının 10 da kalacağı öngörülüyor.

Kararsız seçmen sayısının yüksek olduğu ülkede katılım oranının da seçimin kaderini belirleyeceği belirtiliyor.

SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN HER YOLA BAŞVURUYOR

İsrail Başbakanı  Netanyahu  , bu seçimlerde Siyonist dindar kesimin oylarını almak için Ayelet Şaked liderliğinde sağ partilerden oluşan bir ittifakın kurulmasına öncülük ederken , diğer yandan Mabet örgütleri olarak bilinen yapılara destek veren Moşe Feiglin’in partisi Zehut’un da lehine seçimlerden çekilmesini sağladı.

Fanatik Yahudilerin  İsrail  polisinin desteğiyle işgal altındaki Doğu Kudüs te bulunan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =