"Dünyanın En İyi Balı" ödülü Türkiye’ye verildi

Kanada’nın Montreal kentinde 8-12 Eylül tarihleri arasında yapılan 46. Dünya Arıcılık Kongresi’nde Eğriçayır  Balı  , "Dünyanın En  İyi  Balı" ödülüne layık görüldü.

haber7
0

Kongrenin son günü düzenlenen törenle büyük ödülü alan Eğriçayır Balı’nın sahibi Celal Çay , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "Duygularımı anlatacak kelime bulamıyorum. Mersin Toroslarında organik arı ürünleri üreten bir işletmeyiz. Ailemizin arıcılık geleneği 300 yıldan fazla olup deden toruna devam etmektedir.’’ diye konuştu.

 

Ailenin son kuşağı olarak , günümüz şartlarında en iyi  Balı  üretme gayretlerinin sürdüğünü anlatan Çay , şöyle devam etti:

‘’İyi  Bal  üretmek için çok emek veriyoruz. Organik sertifikalı arıcılık yaptığımız için kovanlarımızı tarım ve sanayi arazilerine yaklaştıramıyoruz. Bahardan yaz sonuna kadar Toros yaylalarında kovanlarımızın yanında yaşıyoruz. Eğriçayır  Balı  olarak , 2009 yılından beridir sürekli  Bal  yarışmalarına katılıyoruz. Organik balımız 2013 de Kiev’de toplanan dünya arıcılık örgütü kongresi  Bal  yarışmasında gümüş ve 2017’de İstanbul’daki toplantıda altın madalya almıştı. Bu yıl da Mersin Toroslarında ürettiğimiz organik polifloralı çiçek  Balı  ile genel  Bal  yarışmasına katıldık. Balımız polifloralı çiçek  Balı  kategorisinde birinci olarak altın madalya ile ödüllendirildi. Dört adet  Bal  kategorisinin altın madalya ile ödüllendirilen birincileri arasında tekrar bir değerlendirme yapılarak , polifloralı çiçek balımız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =