Türkiye'nin rüzgarı büyüyor

Türkiye'de yılın ilk 6 ayında 246 megavatlık rüzgar enerjisi santrali devreye alındı. Faaliyete başlayan santrallerle birlikte toplam kurulu güç 7 bin 615 megavata ulaşırken , santrallerin kurulu güç bakımı

haber7
0

Türkiye nin rüzgar enerjisinde kurulu gücü bu yılın ilk 6 ayında 246 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla 7 bin 615 megavata ulaştı.  Türkiye  Rüzgar Enerjisi Birliği nin (TÜREB) ocak-haziran dönemine ilişkin ‘Rüzgar Enerjisi İstatistikleri Raporu’ yayımlandı. Buna göre , işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) kurulu güç bakımından yüzde 71 ,85 i Ege ve Marmara bölgelerinde yer alıyor. Mevcut projelerin yüzde 13 ü Akdeniz , yüzde 10’u Anadolu bölgesinde bulunuyor.  Türkiye  de yılın ilk yarısında il bazında rüzgarda toplam kurulu kapasite sıralamasında yüzde 19 ,2 ile İzmir ilk sırada yer alırken bu ili yüzde 14 ,9 ile Balıkesir izledi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Hakan Yıldırım , rüzgar enerjisinin  Türkiye   enerji  yelpazesindeki payının özellikle son 7 yılda 3 kat büyüdüğünü belirtti. Yıldırım , “Türkiye’nin rüzgarda yakaladığı hızı önümüzdeki yıllarda da sürdürmesi gerekiyor. Mevcut Yenilenebilir  enerji  Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM) 2020 Aralık ayında sona erecek. Biz rüzgarda büyümenin devam etmesi için yeni YEKDEM fiyatının hem sürdürülebilir hem de finanse edilebilir bir çıpa fiyat getirmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

17 SANTRALİN İNŞASI DEVAM EDİYOR

Manisa yüzde 8 ,8 lik payı ile rüzgar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =