Moğollardan kalma 2 ton ağırlığında mancınık güllesi bulundu

Erzurum’da  Moğollardan   kalma  olduğu tahmin edilen 2  ton   ağırlığında  Orta Çağ'da savaşlarda ve kuşatmalarda , duvarları hasara uğratmak için kullanılan  mancınık   güllesi  bulundu.

haber7
0

Erzurum’un  Aziziye  İlçesi Toprakkale Mahallesinde tünel açma çalışmaları sırasında belediye işçileri tonlarca  ağırlığında  olan 3 gülle buldu. Çalışmalar sırasında 2’si kırılan güllelerden birisi sağ ele geçirildi.

 

 

Belediye ekipleri güllenin görüntüsü açısında farklı bir taş olduğunu fark etmesi üzerine müze müdürlüğüne haber verdi. Tünele gelen arkeologlar taşın  mancınık  güllesi olduğuna ve müzeye teslim edilmesi gerektiğine karar verdi. Ağırlığının yaklaşık 2  ton  olduğu belirlenen gülle iş makinesiyle kamyona yüklenerek  Erzurum  Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

2  ton   ağırlığında  ki güllenin Moğollar tarafından kullanıldığı ve bu zamana kadar bulunan  mancınık  güllerinin en büyük örneklerinden birisi olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en büyük gülle olduğunu ifade eden  Erzurum  Müze Müdürü Hüsnü Genç ,“ Erzurum’un  Aziziye  İlçesinde köylüler tarafından bir ihbar geldi. Köy sınırları içerisinde bir gülle olduğunu söylediler. İncelemelerimiz sonrası bu topun Moğollar döneminde kullanılan  mancınık  güllesi olduğuna karar verdik. Gülle 1.5 , 2  ton   ağırlığında  1 metre genişliğinde devasa bir top. Özellikle Moğollar döneminde kalelerin surlarını yıkmak için kullanılıyordu. Bu gülle ayrıca Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =