Dünyanın 'en iyi'ler listesine Türkiye'den 2 üniversite girdi

 Dünyanın  en  iyi  ilk 500 üniversitesi listesi açıklandı. Listeye Türkiye'den Çankaya ve Sabancı Üniversiteleri girdi. İngiltere'deki  OXFORD  Üniversitesi ise listenin başında yer alıyor.

haber7
0

Dünyanın en  iyi  ilk 500 üniversitesinde Türkiye den Çankaya ve Sabancı üniversiteleri var

İngiltere de yüksek öğrenimle ilgili yayımlanan Times Higher Education (THE) dergisinin , "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" listesinde ilk 500 e Türkiye den Çankaya ve Sabancı üniversiteleri girdi. THE nin 2020 yılını göz önüne alarak yaptığı listede ilk 600 ün içine Bilkent , Hacettepe , Koç; ilk 800 ün içine ise Boğaziçi , İTÜ ve ODTÜ girdi.

Sıralamada öğretim kurumlarının bilimsel araştırmalarını , uluslararası çalışma ve konumlarını , gelirlerindeki artışları ve listede geçen yıl bulunduğu sıralama gibi 13 unsuru göz önüne alınıyor.

2019 listesinde Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ilk 500 içinde yer almıştı. Türkiye nin listede değerlendirmeye tabi tutulan toplamda 34 üniversitesi var.

OXFORD ZİRVEDE

İngiltere deki  OXFORD  Üniversitesi , dört yıldır listede dünyanın en  iyi  üniversitesi olarak ilk sıradaki yerini koruyor.  OXFORD  Üniversitesi ni ikinci sırada ABD den California Institute of Technology , üçüncü sırada İngiltere den Cambridge Üniversitesi izliyor.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =