Türkiye'ye övgü dolu sözler: 'Hep birlikte tüm dünyaya göstereceğiz'

Türkiye'nin eş başkanlığını yapacağı 17-18 Aralık 2019'da Cenevre'de düzenlenecek Küresel Mülteci Forumu'nun Direktörü Daniel Endres , "Türkiye'nin mülteciler konusunda nasıl &

haber7
0

Endres , İsviçre deki Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

 

 

Foruma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın katılmasının resmileştiğini aktaran Endres , ayrıca Kosta Rika Devlet Başkanı ile Pakistan Başbakanı nın katılımının da teyit edildiğini ifade etti.

"İLHAM KAYNAĞI OLACAK"

 

 

Endres , Küresel Mülteci Forumu na  Türkiye  nin eş başkanlık yapmasıyla ilgili ise "Türkiye nin mülteciler konusunda nasıl örnek olduğunu forumda dünyaya  Hep   birlikte  göstereceğiz.  Türkiye  nin mültecilere yaptığı mükemmel ev sahipliği , mülteci barındıran diğer ülkelere ilham kaynağı olacak." değerlendirmesinde bulundu. 

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkenin  Türkiye  olduğunun altını çizen Endres ,  Türkiye  deki mültecilerin toplumla kaynaşmasının üst düzeyde olduğunu vurguladı.

Endres , mültecilerin genelde gittikleri ülkelerde yüksek öğretimden mahrum bırakıldığına işaret ederek şunları kaydetti:

"DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE DEN CESARET ALACAK"

"Küresel olarak yüksek öğretim oranı yüzde 37 iken bu mültecilerde sadece yüzde 3 civarında. Ama  Türkiye  de 20 bin mülteci Türk vatandaşlarıyla aynı haklara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =