Kredi faizleri ne zaman düşer? İki indirim daha gelebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'n merakla beklenen faiz kararını açıkladı. PPK sonrası kurul , politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 325 baz puan  indirim  ile yüzde 16 ,50 seviyesine indirdi. Merkez'

haber7
0

HABER7 / AA

Türkiye Cumhuriyet  Merkez Bankası  (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) , bugünkü toplantısında politika faizini 325 baz puan düşürerek 16 ,50 ye çekti. Böylece son iki toplantıda 750 baz puanlık  indirim  yapılan politika faizinin yıl sonunda yüzde 15-16 aralığında gerçekleşebileceği tahmin ediliyor.

Merkez Bankası nın faiz kararını Haber7 ye değerlendiren SETA Ekonomi Araştırmacısı- İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer "Geçen sene enflasyon yüzde 25’lere çıktıktan sonra  Merkez Bankası  politika faizini yüzde 24’lere kadar çıkardı  daha  sonra enflasyon Haziran ayı itibarıyla yüzde 15 ,7 ‘ye kadar düştü ama  Merkez Bankası   faizleri  o arada hiç düşürmedi ve böylece reel faiz çok yüksek seviyelere çıktı. Temmuz ayındaki toplatında  Merkez Bankası  425 baz puan faiz indirimine gitti. Bu ayda da enflasyon biraz  daha  gevşedikten sonra 325 baz puanlık bir indirime  daha  gitti ve 16 ,50’ye kadar geldi. Enflasyonda şuanda yüzde 15 seviyesinde. Merkez Bankası’nın  indirim  adımını olumlu karşılıyorum. Piyasaların bu indirime negetif bir tepki vermesini beklemiyorduk ki öyle de oldu. Karar sonrası dolarda bir düşüş söz konusu."

YENİ İNDİRİM GELECEK Mİ?

"Önümüzdeki ay ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =