Savaşan İHA'ların rekabeti başladı

TEKNOFEST İstanbul Havacılık , Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen ve Baykar yürütücülüğünde gerçekleştirilen  Savaşan  İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması'nda finale kalan takımlar

haber7
0

Teknolojideki gelişmelere paralel olarak  İHA  lar gün geçtikçe gelişiyor ve daha çok otonomi kazanıyor. Yüksek otonomi gerektiren ve dünya çapında sıcak araştırma alanlarından biri olan bir diğer uygulama alanı ise  İHA  lar ile savaş jetlerinin it dalaşı (dog fight) yapabilme kabiliyeti olarak dikkati çekiyor.

 

Hali hazırda dünya çapında gözlem faaliyetlerini büyük oranda insanlı platformlardan alan  İHA  lar , yüksek çevresel farkındalık , karar verme yeteneği ve dinamik ortamlarda planlama yeteneği gibi konularda insan zekası seviyesine yaklaşamadığı için savaş uçakları arası hava-hava muharebe manevraları ancak insanlı uçaklarla gerçekleştirilebiliyor.

Savaşan  İHA  Yarışması nın temel amacını ,  İHA  lar arası bu tarz bir hava-hava muharebe senaryosunu kontrollü ortamda oluşturup , ileride bu konuda başarı elde edebilecek gençleri ilgili alanlara yönlendirmek , deneyim kazandırıp becerilerini geliştirmelerini sağlamak oluşturuyor.

 

503 takım başvurdu

Otonom  İHA  lara yönelik teknoloji geliştirecek yarışmacıların özgün tasarım , üretim ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanması amaçlanan yarışma , sabit ve döner kanat olmak üzere 2 farklı kategoride gerçekleştiriliyor.

Savaşan İHA/Sabit Kanat Yarışması na 345 takım başvurdu , takımlara 135 bin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =