AB yükümlülüklerini yerine getirecek

Bu hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü belirterek , "Burada AB’nin , AB-Türkiye mutabakatı bağlamındaki kendi  yükümlülüklerini   yerine  getirece

haber7
0

 Almanya Dışişleri Bakanı  Heiko Maas  , Avrupa Birliği’nin (AB)  Türkiye  ile varılan mutabakattaki yükümlülüklerini  yerine  getireceğini söyledi.

Maas , Dışişleri Bakanlığı’nda Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında , Avrupa ya ulaşan mülteci sayılarının artmasını endişeyle izlediklerini belirtti.

Çavuşoğlu ile yapıcı bir görüşme yaptığını aktaran Maas , mültecilerle ilgili durumun adım adım normalleşeceğini varsaydıklarını kaydetti.

LİBYA DAKİ GELİŞMELER

Libya’daki gelişmelerle ile ilgili değerlendirmede bulunan Maas , Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame nin çalışmalarını ve onun 3 maddelik planını desteklediğini söyledi.

Bu planın siyasi sürecin başlatılması için iyi bir başlangıç noktası olduğuna işaret eden Maas , Libya’da kalıcı barışa ulaşmak için bunun ön koşul olduğunu belirtti.

Almanya’nın Libya konusunda bir istişare süreci başlatmak istediğini ve bu sürecin bir konferansın yapılmasına doğru gidebileceğini ifade eden Maas , "Bunun (konferansın) yapılması için daha yapılacak çok iş var ancak koşulları oluşturmak için çalışmaya başladık." değerlendirmesinde bulundu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =