'Tutma garantili kupon' dolandırıcılığına dikkat

Tüketici örgütü temsilcileri , son dönemlerde sosyal medya üzerinden özellikle futbol ve basketbol bahisleri için "tutma  garantili  kupon" iddiasıyla dolandırıcılık yapıldığı uyarısında bulundu.

haber7
0

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu , yaptığı açıklamada , son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla bu alandaki dolandırıcılık olaylarında da artış yaşandığını söyledi.

 

Ağaoğlu , dolandırıcıların , umut vererek tüketicileri tuzağa düşürdüklerini belirterek şöyle devam etti:

"Facebook , Instagram , Twitter gibi çeşitli sosyal mecralarda kucaklarında tomar tomar paralar , arkalarında son model arabalarla fotoğraf paylaşıyorlar. Bunlar sözüm ona birkaç ay öncesine kadar çok fakirken bu sisteme girip zengin olmuşlar , birilerine teşekkür ederek tüketicileri oraya yönlendiriyorlar. Belki ben de zengin olurum diye sisteme giren vatandaşlar oltalama yöntemiyle önce kazanıyor sonrasında da tefecilere kadar borçlandırılıyor. Bedava peynir fare kapanında olur."

Bilinçli tüketicilerin , bu tür ilanları gördüklerinde sosyal medya işletmecisine durumu bildirmeleri ve savcılık ile emniyete şikayette bulunmaları gerektiğini dile getiren Ağaoğlu , "Dolandırdıkları kişilerin para transferlerini de masum insanların üzerinden yapıyorlar. Masum insanlara hesap açtırıp ellerinden banka kartlarını alıyorlar. Şebekenin elemanı ATM den parayı çekiyor. Adına hesap açılan kişi asıl suçlu olmuş oluyor. Aman  dikkat  , sosyal medyada tehlike kol geziyor." diye konuştu.

Ağaoğlu , bu konuda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =