Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde  güvenli   bölge  konusunda yürüttükleri çalışmalarla ilgili NATO'dan açıklama geldi. NTV'ye açıklama yapan  Stoltenberg  , "NATO , ABD ve T&uu

haber7
0

NATO  Genel   Sekreteri  Jens  Stoltenberg  Brüksel de  NATO  Karargahı nda düzenlenen 11 Eylül ü anma töreninde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

NTV nin sorularına da yanıt veren  NATO   Genel   Sekreteri   Stoltenberg  Türkiye nin DAEŞ le mücadele kilit önem taşıdığına dikkat çekti.

Stoltenberg , "Türkiye , Irak ve Suriye de DAEŞ le mücadelede kilit öneme sahip. Türkiye , Irak ve Suriye ye komşu. Türkiye nin katılımı ve katkıları olmadan DAEŞ le mücadeledeki kazanımları sağlamak çok daha zor olurdu.  NATO  , Suriye de sahada değil ama iki  NATO  müttefiği ABD ve Türkiye nin Suriye nin kuzeyinde koordineli hareket etmesinden ve birlikte çalışmanın yollarını bulmalarından büyük memnuniyet duyuyor" dedi.

Stoltenberg , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda konuştuklarını ve Afganistan ı ele aldıklarını da belirtti.

NATO  Genel   Sekreteri   Stoltenberg  , "Türkiye terörizmle mücadele çok önemli bir müttefik. Çünkü Türkiye , Afganistan da yıllardır önder ülkelerden biri. Çavuşoğlu ile telefonda görüştük. Afganistan da izleyeceğimiz yolu ele aldık. Türkiye , Afganistan da lider ülkelerden biri. Havaalanın sorumluluğu onlarda" şeklinde konuştu.

NATO  Genel   Sekreteri  Jens  Stoltenberg  , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun Türkiye nin  NATO  eğitim programına desteğini sürdüreceği yönünde güvence verdiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =