Tazesi 10, kurusunun kilosu 100 liradan satılıyor

Muğla'nın  Menteşe  ilçesi Karabağlar Yaylası'nda yaklaşık 200 yıldır üretilen acısıyla ünlü kırmızı biber , Türkiye'nin çeşitli illerinde gönderiliyor.  Tazesi  10 , kurusu kilogramı  100  lir

haber7
0

Menteşe ilçesinde açık pazar yerinde ipe dizildikten sonra çelik konstrüksiyondan yapılan çatıya asılarak kurutulan kırmızı biber , internet üzerinden de sipariş ediliyor.

Tazesi 10 , kurusu kilogramı  100   liradan  satılan kırmızı biber , bir çok ailenin ekonomisine katkı sağlıyor.

Üreticilerin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye nin çeşitli illerine kargoyla gönderdiği kırmızı biber yoğun talep görüyor.

Karabağlar Yaylası nda daha çok kadınlar tarafından üretilen biberlere , kente gelen turistler de ilgi gösteriyor.

Bu özelliğiyle fotoğraf meraklıları da pazarı , doğal fon olarak kullanıyor

Muğla Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ , AA muhabirine yaptığı açıklamada , biberin organik olarak üretildiğini söyledi.

Odanın 19 bin 380 kayıtlı üyesi ve 41 şirketi bulunduğunu belirten Baştuğ , bu üyelerin dörtte birinin kırmızı biber üretimi yaptığını aktardı.

İhtiyaç fazlasının il dışına gönderildiğini anlatan Baştuğ , "Başta  Karabağlar Yaylası  olmak üzere Kafaca , Yeşilyurt , Bayır , Yerkesik ve zaman zaman yukarı köylerde yetiştirilen biberler rağbet görüyor. Organik olarak yetiştirilen kırmızı biber kentte 4 bin ailenin geçim kapısı." diye konuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise Muğla ve Menteşe’nin turizm kenti olarak bilinmesine rağmen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =