ABD'ye karşı tavrını sürdürdü! GÜvenmeyin

Alman Şansölyesi Angela  Merkel  , Avrupa ile ABD'nin on yıllardır ortak değerleri paylaştığını , ancak eski Amerikan askeri yardımına daha fazla güvenilmemesi ve diğer güç merkezlerine de bakılması gerektiğini savund

haber7
0

Berlin’de yargı mensuplarına hitap eden  Almanya  Başbakanı Angela  Merkel  , Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra yeni bir güç dağılımının ortaya çıkmasının üzerinden 30 yıl geçtiğini belirtti.

Merkel konuşmasında , Avrupa nın bir değerler sistemi ile bağlandığı , askeri ve ekonomik süper güç olan  ABD  ile tüm farklılıklara rağmen bir ortaklığın hala sürdüğünü söyledi.

Ancak ABD-Avrupa ilişkilerinin geleceği söz konusu olduğunda umutların çok yükseğe konulmaması uyarısında bulunan  Merkel  ,  ABD  , Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi , artık Avrupa’nın savunucusu rolünü otomatik olarak üstlenmeyecektir. dedi.

Merkel ayrıca Transatlantik bağların güçlendirilmesi gerektiğine de işaret etti.

MERKEL İN MÜCADELESİ

Başta  Almanya  Büyükelçisi Richard Grenell olmak üzere  ABD  ,  Almanya  ya Ortadoğu daki müdahalelere ortak olma , Amerikan birliklerini Polonya ya yerleştirme ve askeri harcamaları artırma konusunda baskı yapıyor.

Almanya Başbakanı  Merkel  , en azından dış politika ve savunma politikaları konusunda Avrupa’nın ABD’ye bağımlılığını azaltmak konusunda uzun süredir mücadele veriyor.  Merkel  geçtiğimiz yıl konuya ilişkin , Avrupa nın kaderini kendi ellerine alma zamanı geldi. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =