Yurtdışından alınan cihazı 5'te biri fiyatına ürettiler

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta bir firma , mikroskoplarda numune incelemek için kullanılan lamların üzerine bilgi yazan ve ithal edilen  cihazı  , üniversite sanayi iş birliğiyle 5'te bir maliyetle &uum

haber7
0

Üniversiteye bağlı Turgut Özal Tıp Merkezindeki laboratuvarlarda çalışan patologların önerisi üzerine , yaklaşık 4 yıl önce öğrenci Ferhat Toslak , ithal edilen lam yazma cihazıyla ilgili yüksek lisans tezi hazırladı. Tez , İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark ta üniversite-sanayi iş birliği projesi kapsamında Ar-Ge çalışmalarıyla hayat buldu.

Üniversite , yurt dışından ortalama 180 bin liraya  alınan   cihazı  , Ar-Ge desteğiyle teknoparkta özel bir firmayla iş birliği yaparak , 30 bin lirayı bulan maliyetle lazerli olarak geliştirdi.

Test çalışmalarının ardından yakın zamanda üniversite laboratuvarında kullanılması ve ardından seri üretime geçilmesi planlanan cihazın , hem sağlık sektörüne hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor. 

"PROJE DÖVİZ HARCAMAMIZI ENGELLEYECEK"

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay , AA muhabirine yaptığı açıklamada , daha önce lamın üzerine elmas uçlu cihazla yazı yazıldığını , geliştirilen cihaz sayesinde bu işlemin lazerle yapıldığını söyledi.

"180 bin liraya  alınan  cihazlar var. Bunların , 3-4 ayda , her seferinde cihazın onda  biri  kadar sarf malzeme maliyet gideri var." diyen Kızılay , "Maliyeti daha düşük ve çalışması dışında gideri olmayacak bir  cihazı  arkadaşlarımız yaptı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =