Trump'tan İran'a yaptırım kararı!

 ABD  Başkanı Donald Trump'ın , Fransa'nın İran'ı nükleer anlaşmada tutmak için sunduğu Avrupa'dan Tahran'a 15 milyar dolar kredi önerisine sıcak baktığı iddia edildi.

haber7
0

Amerikan Daily Beast haber sitesinde yer alan ve adı açıklanmayan konuyla ilgili dört kaynağa dayandırılan habere göre ,  Trump  , iki hafta önce  Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron la görüşmesinde , Avrupa nın nükleer anlaşmayı korumak için  İran  a sunduğu 15 milyar dolarlık kredi ya da petrol yaptırımlarının hafifletilmesi önerilerini reddetmedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dahil bakanlık yetkililerinin de Macron un önerilerine açık olduğunu aktaran kaynaklar ,  Trump  ın yaptırımlar nedeniyle  İran  ın satamadığı petrole karşılık Avrupa ülkeleri tarafından Tahran a 15 milyar dolar kredi sağlanması önerisini kabul etmesinin ya da yaptırımları hafifletme  kararı  almasının beklendiğini belirtti. 

AVRUPA NIN NÜKLEER ANLAŞMAYI KORUMA ÇABALARI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile  ABD  Başkanı  Trump  , ağustos sonunda Fransa nın Biarritz kasabasında düzenlenen G7 Zirvesi sırasında bir araya geldi. Macron aynı zamanda  İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif i de Biarritz e davet etti ve nükleer anlaşmayı görüştü. Macron un  Trump  a  İran  petrolüne yönelik yaptırımları hafifletme çağrısında bulunduğuna yönelik iddialar da o dönem medyada yer aldı.

Fransa ayrıca ,  İran  ın nükleer anlaşmaya tam olarak uyması karşılığında  ABD  nin de onaylaması halinde Tahran a yaptırımlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =