Grönland'da buzul koptu: 1 ölü, 2 kayıp

Danimarka Krallığı'na bağlı dünyanın en büyük adası Grönland'ın batısındaki Uummannaq bölgesi yakınlarında  buzul  kopması sonucu 1 balıkçı öldü , 2'si kayboldu.

haber7
0

Grönland polisinden yapılan açıklamada , Uummannaq bölgesi yakınlarındaki Ukkusissat/Perliffik fiyordu civarında bir  buzul  kütlesinin koptuğu ve 3 balıkçı için  kayıp  ihbarı yapıldığı belirtildi.  kayıp  balıkçılardan birinin ölü bulunduğu , diğer ikisini arama çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada , kopan buzulların denizde büyük dalgalar oluşturduğuna vurgu yapılarak , bölge halkından kopma riski bulunan buzullardan uzak durmaları istendi.

Grönland daki buz tabakası eriyor

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük adası ve  Kuzey Kutbu  nun yüzeyi en fazla buz kütlesiyle kaplı bölgesi olan  Grönland  ın  buzul  örtüsü küresel ısınma nedeniyle tahmin edilenden daha hızlı eriyor. CNN de yer alan habere göre ,  Grönland  da temmuz ayında artan hava sıcaklıkları nedeniyle 197 milyar ton buz eridi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =