TESK'ten "kadın esnaf" değerlendirmesi

 TESK  Genel Başkanı Bendevi Palandöken , "Kadın  esnaf  ve sanatkarlarımızın oranı 8 ayda yüzde 16 ,30'dan yüzde 16 ,47'ye yükseldi. 8 ayda 7 bin  kadın   esnaf  kazandık"dedi.

haber7
0

Türkiye  esnaf  ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken , ülkenin hedeflenen gelişmişlik düzeyine ulaşmasında  kadın  iş gücünün büyük önem taşıdığını belirterek , "Kadın  esnaf  ve sanatkarlarımızın oranı 8 ayda yüzde 16 ,30 dan yüzde 16 ,47 ye yükseldi. 8 ayda 7 bin  kadın   esnaf  kazandık." ifadesini kullandı.

Palandöken , yaptığı yazılı açıklamada ,  esnaf  ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi nde yayınlanan ilanlara göre bu yılın başında 285 bin 812 olan  kadın   esnaf  ve sanatkar sayısının 7 bin 349 artışla 293 bin 161 e ulaştığını bildirdi. Böylece  kadın   esnaf  ve sanatkar oranının 8 ayda yüzde 16 ,30 dan yüzde 16 ,47 ye yükseldiğini belirten Palandöken , "8 ayda 7 bin  kadın   esnaf  kazandık. Kadınlarımızın esnaflık yaparak ekonomik bağımsızlık elde etmeleri , ülkemizin kalkınması ve hak ettiğimiz gelişmişlik düzeyine ulaşmamız için büyük önem arz ediyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Kadın  esnaf  ve sanatkar sayısındaki artışın sevindirici olduğunu ancak yeterli olmadığını vurgulayan Palandöken , şunları kaydetti: 

"Sicil kayıtlarımıza göre kadınlarımız en fazla bakkal , büfe ve market işletmeciliğini tercih ediyor. Lokantacılık ,  kadın  kuaförlüğü , pazarcılık ve konfeksiyonculuk da kadınlarımızın en fazla tercih ettiği meslek kolları olarak ön sıralarda yer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =