Ekonomistler Merkez Bankası'nın faiz indirimi bekliyor

 Ekonomistler  , TCMB'nin , bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faizleri 250 baz puan indirmesini bekliyor.

haber7
0

Yurt içinde , bugün açıklanacak TCMB nin  faiz  kararı öncesinde Türk lirası varlıklardaki pozitif seyir dün de devam etti. 2 yıllık gösterge tahvilini bileşik faizi yüzde 15 ,50 ye gerilerken , yüzde 0 ,70 değer kazanan BIST 100 endeksi günü 101.922 puandan tamamladı.

Küresel piyasalar pozitif seyrederken , bugün Türkiye Cumhuriyet  Merkez   Bankası  (TCMB) ve Avrupa  Merkez   Bankası  (ECB) toplantılarından çıkacak kararlar takip edilecek.

Küresel piyasalar , ABD ve Çin arasında ekimde tekrar başlayacak ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlikle pozitif bir seyir izliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın , dün görevden aldığı Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile birçok konuda fikir ayrılıkları yaşadıklarını belirtmesi ve ABD ile Çin yetkililerinden gelen tarifelerle ilgili olumlu açıklamalar , ticaret savaşına ilişkin endişeleri ve jeopolitik risk algısını azalttı.

Trump , dün yaptığı açıklamada İran a yaptırımları kaldırıp kaldırmayacakları konusunda "Ne olacağını göreceğiz." demekle yetinirken , İran da bir rejim değişikliği peşinde olmadıklarını vurguladı. Çin ile ticaret savaşı konusunda ise Trump , şirketlerin Çin den çıkması ile bu ülkenin tedarik zincirinin kırıldığını ve Çin in kendileri ile bir anlaşma yapmak istediğini vurguladı.

Bu gelişmeler ve dün açıklanan Üretici Fiyat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =