Japon mahkemesinden ABD üssü kararı!

Japonya’da  mahkeme  , hükümeti  ABD  üssünün gürültüsünden rahatsız olan bölge halkına 240 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

haber7
0

Japonya’da yüksek  mahkeme  ,  ABD  nin Okinawa daki Kadena Hava Üssü nden rahatsız olan Okinawa sakinlerinin şikâyetine ilişkin davayı karara bağladı. Fukuoka Yüksek Mahkemesi ,  ABD  nin Okinawa daki üssü kullanmasına olanak tanıdığı için  Japonya  hükümetini 22 bini aşkın bölge sakinine 240 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti.  mahkeme  , buna karşın  ABD  askeri uçaklarının gece uçuşlarının yasaklanması talebini reddetti.

Yargıç Masamichi Okubo , Çarşamba günü yaptığı açıklamada ,  ABD  kuvvetlerinin faaliyetlerinin savunma ve diplomasi konusunda  Japonya  halkına fayda sağladığını ancak davacılar da dahil olmak üzere bazı  Japon  vatandaşları için özel bir fedakarlığı gerekli kıldığını vurguladı. Yargıç Okubo , bu eşitsizliğin gözardı edilemeyeceğini söyledi.

2017 deki ilk duruşmada alt  mahkeme  , hükümetin tazminat olarak yaklaşık 280 milyon dolar ödemesine hükmetmiş , uçuş yasağı talebi ise reddedilmişti. Hem hükümet hem de davacıların karara itiraz etmesinin ardından yeniden görülen davada  mahkeme  , önceki tazminat kararından 37 milyon dolar daha az tazminata hükmetmiş oldu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =