ABD  Yüksek Mahkemesi , Başkan Donald  Trump  yönetiminin ülkeye alınan Orta Amerikalı sığınmacı sayısına sınırlandırılma getirilmesi talebini onayladı. Bu karar  Trump  için zafer olarak nitelendirildi.

haber7
0

Yüksek Mahkeme tarafından alınan söz konusu karar ,  Honduras  ,  Guatemala  ve El Salvador gibi ülkelerden sığınmacı alınmasını engelleyeceği sözü veren Trump için zafer olarak nitelendirildi.

Ayrıca karara göre ,  Orta Amerika  ülkelerinde yaşayan ancak ikinci bir ülke üzerinden ABD’ye girerek sığınma başvurusunda bulunan göçmenlerin de reddedileceği kaydedildi.

Karara dair sevincini Twitter’dan paylaşan  Trump  , "Sınır ilticasında Büyük bir  ABD  Yüksek Mahkemesi Kazanımı!" ifadelerini kullandı.

Başkanlık kampanyası zamanında ABD’ye yapan iltica ve göçmenlik akımını büyük ölçüde bitireceği sözü veren  Trump  , Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

Bu kararın  ABD  yasalarına ve insan haklarına aykırı olduğu tartışılırken , federal temyiz mahkemesi , Trump’ın iltica başvurusu yapan göçmenleri Meksika’da bekletmesinin kanuna uygun olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkeme’nin yeni kararıyla , söz konusu ülkelerden gelen göçmen ve sığınmacı alımında büyük bir düşüş yaşanacak.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =