39 yıl geçti, acısı hala taze!

Türkiye demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yer alan 12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 39  yıl  geçti.  acısı  yıllarca hafızalardan silinmeyecek uygulamalara imza atan darbeciler Türkiye’ye karanlık bir dönem

haber7
0

Üzerinden 39  yıl  geçen kanlı  12 Eylül 1980 darbesi  , idam , kötü muamele ve insan hakları ihlalleriyle zihinlerdeki yerini  hala  koruyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı darbeci Org. Kenan Evren , Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Nurettin Ersin , Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Tahsin Şahinkaya , Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Org. Sedat Celasun dan oluşan Milli Güvenlik Konseyi , bütün yetkileri ele aldı.

Anayasayı uygulamadan kaldıran darbeciler , ardından TBMM yi lağvederek antidemokratik faaliyetlerine devam etti. Siyasi partilerin kapısına kilit vuran darbeciler , Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit i Hamzakoy a , Necmettin Erbakan ile Alparslan Türkeş i ise Uzunada ya sürgüne göndererek siyasi yasaklar getirdi.

50 KİŞİ İDAM EDİLDİ

Ülkeye karanlık günler yaşatan darbeciler ,  acısı  yıllarca hafızalardan silinmeyecek idam kararlarının da mimarı oldu. Kanlı uygulamaların yanı sıra demokrasinin askıya alındığı süreçte darbe sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı , açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı , 7 binden fazla kişi için de idam cezası istendi. 517 kişinin "ölüm cezasına" çarptırıldığı süreçte 50 kişi idam edildi. İnsanlık onurunu hiçe sayan uygulamaların mimarları sözde Milli Güvenlik Konseyi üyesi darbeci generallerin belirlediği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =