Uğur Dündar'a 'okuma' cezası verildi

Gazeteci  Uğur   Dündar  , yazdığı bir köşe yazısında Binali Yıldırım'a "hakaret" ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada , 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme , Dündar'a veril

haber7
0

Gazeteci  Uğur  Dündar hakkında 2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında AK Parti İzmir Milletvekili  Binali Yıldırım  a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada verilen 11 ay 20 günlük hapis  cezası  , kitap  okuma  yaptırımına çevrildi. 

Küçükçekmece 2. Asliye  ceza  Mahkemesi nde görülen duruşmaya , sanık  Uğur  Dündar katılmazken , avukatları hazır bulundu. 

Söz verilen Dündar ın avukatları , müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme ,  Uğur  Dündar ı üzerine atılı "hakaret" suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı. 

Mahkeme , sanık Dündar daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olduğu için hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığına hükmetti. 

Sanık Dündar ın yaşı , kişiliği , sosyal ve ekonomik durumu ile yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı dikkate alan mahkeme , Dündar a verilen hapis cezasını Türk  ceza  Kanunu nun "Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar" başlıklı 50. maddesine göre seçenek yaptırıma çevirdi. 

Bu kapsamda , Dündar , mahkum olduğu cezanın yarısı kadar olan 5 ay 25 gün süreyle haftada en az 2 saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde "şerefe karşı suçlar" ile ilgili makale , tez ve kitap ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =