Katalonlar yine sokaklarda... 'Henüz vazgeçmedik' mesajı

Katalonya Ulusal Günü etkinliklerinde bu yıl da bağımsızlık talepleri öne çıktı. Etkinlikler , yargılanan Katalan siyasetçilerle ilgili beklenen mahkeme kararının gölgesinde yapıldı. Katalonya Özerk Hü

haber7
0

İspanya nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde her 11 Eylül de kutlanan "Diada" adlı Katalonya Ulusal Günü etkinliklerinde bu yıl da bağımsızlık talepleri öne çıktı.

Diada etkinlikleri , devlete karşı ayaklanma iddiasıyla yargılanan Katalan siyasetçilerle ilgili beklenen mahkeme kararı ve devletin kurumlarına itaatsizlikten 25-26 Eylül de davası görülecek Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra ile ilgili gelişmelerin gölgesi altında yapıldı. 

Diada dolayısıyla ayrılıkçı Katalan siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda "bağımsızlık hedefinden vazgeçilmediğine" vurgu yapıldı.

Katalan halkına yönelik bir televizyon konuşması yapan Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Torra , "Bağımsızlık henüz kaybedilmedi. Eğer henüz özgür değilsek , bu , yolumuzun bitmemiş olmasındandır." ifadesini kullandı.

"Katalonya nın yaşadığı uzun ve acı veren kuşatmadan kurtulmasının tek cevabının demokrasi" olduğunu savunan Torra , Katalanlara "kendi geleceklerine karar verme taleplerinden asla vazgeçmemeleri" çağrısında bulundu.

BAĞIMSIZLIK YANLILARI BİR KEZ DAHA BARSELONA DA SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Katalonya daki bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) adlı sivil toplum ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =