Moldova Rusya'ya resti çekti! Tarafsızlığa aykırı

 Moldova  Dışişleri Bakanı Nikolay Popesku , Rus askerlerinin  Transdinyester  bölgesindeki varlıklarının  Moldova  Anayasası'nda yer alan tarafsızlık ilkesine  aykırı  olduğunu belirterek , "Birliklerin geri çekilmesi ,  Moldova  i&

haber7
0

Moldova Dışişleri Bakanı Popesku ile  Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ,  Rusya  nın başkenti Moskova daki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Transdinyester bölgesinde Rus askeri güçlerinin varlığından rahatsızlığını dile getiren Popesku , "Transdinyester de Rus askeri birliklerinin varlığı ,  Moldova  Anayasası nda yer alan tarafsızlık ilkesine aykırı. Birliklerin geri çekilmesi , bizim için en öncelikli konulardan biri olmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı. 

Popesku ,  Transdinyester  in Kobasna köyünde 2. Dünya Savaşı ndan kalan Rusya ya ait cephanenin imha edilmesi gerektiğine dikkati çekerek , "Bu mühimmatlar , Moldova vatandaşları ve bölge halkı için tehdit oluşturuyor. Bu sorunu , ikili ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dahil uluslararası ortakların katılımıyla yapılacak görüşmelerde müzakere etmeyi istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Moldova nın ,  Rusya  ile ilişkileri iyileştirmek istediğini belirten Popesku , ülkesinin , Avrupa Birliği ne (AB) entegrasyon süreci ve NATO ile partner olma yönündeki politikasını devam ettireceğini vurguladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da Transdinyester bölgesinde Rus askeri güçlerinin bulunmasına ilişkin , "Bu ,  Transdinyester  in özel statüsünün kabul edilmesiyle , tarafsız  Moldova  nın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =