İsrail'de Yahudiliği kanıtlamak için DNA testi isteniyor

İsrail'de dini mahkemeler kişilerin  Yahudi  olup olmadıklarını  kanıtlamak  için  DNA   testi  istiyor.

haber7
0

İsrail de bir kişinin  Yahudi  olup olmadığını anlamak için genetik testler isteniyor. Bunun önemli sebebiyse Yahudiliğin anneden geçtiğine ilişkin kurallar. Buna göre  Yahudi  dini yasalarına göre bir kişinin annesi  Yahudi  değil fakat babası Yahudiyse o kişi , bu dinin mensubu olarak kabul edilmiyor.

 

 

Eylül ayının başında Haaretz de "Yahudiliği  kanıtlamak  İçin ürpertici  DNA  Testi" (DNA Testing to Prove Jewishness Is Spine-chilling) başlığıyla yayınlanan bir makaleye göre haham mahkemeleri , “Yahudi devletlerini netleştirme” süreci kapsamında geçen yıl boyunca (2018) kişilere genetik testler yapmayı teklif etti. Test anneden miras kalan mitokondriyal  DNA  yı ölçmek adına isteniyor.

Buna göre düzinelerce İsrailli geçen yıl bu sebeple testten geçti. The Chief Rabbinate (Baş Hahamlık)  Yahudiliği  şüpheli olanların üçte ikisine yardım etti.

 

 

HER YIL UYGULANIYOR

Her yıl , 4 binden fazla İsraillinin  Yahudi  olup olmadıklarını kanıtlamaları isteniyor.

TEST İSTENENLERİN ÇOĞU DOĞU AVRUPA GÖÇMENİ

Testlerin istenmesinin önemli sebebi evlilik. Kayıt için başvuru yapıldığında  Yahudiliği  şüpheli olanlardan test isteniyor. Bunun talep edildiği çoğu isim , eski Sovyetler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =