Türkiye terörle mücadelede çok önemli bir müttefik

 NATO  Genel Sekreteri Jens Stoltenberg , 'Türkiye ,  terörle  mücadele kapsamında geçmişte de şimdi de  çok   önemli  bir  müttefik  olmuştur.' dedi.

haber7
0

Stoltenberg ,  NATO  karargahında , ABD de 18 yıl önce düzenlenen 11 Eylül terör saldırılarını anma töreninin ardından basının sorularını cevapladı.

Türkiye nin terörle mücadeleye ne tür bir katkı sunduğunun sorulması üzerine Stoltenberg , "Türkiye , terörle mücadele kapsamında geçmişte de şimdi de çok önemli bir müttefik olmuştur. " diye konuştu.

Stoltenberg ,  Türkiye  nin özellikle Afganistan da terörle mücadelede öncü ülkelerden biri olduğunu kaydederek bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini , Afganistan a olan kararlılığı teyit ettiklerini ifade etti.

"DEAŞ LA MÜCADELEDE TEMEL ROL"

Türkiye nin Irak ve Suriye de DEAŞ la mücadele konusunda da temel rol üstlendiğini belirten Stoltenberg , "Türkiye nin katkıları ve sağladığı altyapı olmadan , DEAŞ a karşı söz konusu başarıları elde etmek çok daha zor olurdu." ifadesini kullandı.

NATO nun Suriye de sahada olmadığını anımsatan Stoltenberg , diğer taraftan ABD ve  Türkiye  gibi iki  NATO  müttefikinin faaliyetlerini koordine etmesinden ve birlikte hareket etme yolları aramalarından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =