Domatesin fiyatı 50 kuruşa düştü

Mersin'in Erdemli ilçesinde üretilen  Domatesin  tarlada kilosu 50  kuruşa  düştü. Üreticiler ihracat ile birlikte ürün fiyatlarının artması için yetkililerden destek bekliyor.

haber7
0

Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin , Genel Sekreter Aydın Çiftçi ile birlikte , Tapureli ve Hüsametli mahallelerinde  domates  üreticiliği yapan çiftçileri ziyaret ederek , sorunları dinledi. İlçenin yüksek kesimlerindeki 43 bin 500 dekar alanda yaş meyve- sebze üretimi yapıldığını dile getiren Şahin , üretimin yüzde 80 ini  Domatesin  oluşturduğunu söyledi.

Yılda ortalama 250 bin ton  domates  üretimi gerçekleştirildiğini ancak içinde bulunulan dönemde ihracatın az olması sebebi ile çiftçilerin sorun yaşadığını belirten Şahin , "İç piyasaya gönderilen kırmızı  Domatesin  kilosu 50  kuruşa  kadar düştü. İhracatlık pembe domateslerin kilosu 1.20 liraya kadar geriledi. Çiftçilerimiz dünya standartlarında , ilaç ve gübre kalıntısı olmayan  domates  yetiştiriyor. Bu kaliteli domatesleri almaya bütün tüccarlarımızı bekliyoruz" dedi.

Domatesin mevcut fiyatlar üzerinden satılması halinde çiftçinin zarar edeceğini kaydeden Şahin , "Gübre , ilaç , işçilik gibi masrafları da eklersek , çiftçi bu fiyattan domateslerini sattığı takdirde masrafı bırakın büyük bir borç batağına girecektir. İnşallah yetkililer bu sesimizi duyar ve  domates  ihracatını artırılır" diye konuştu. 5 dönümlük arazisinde  domates  üretimi yapan Alim Yıldız ise "Borçlarımız giderek artmaya başladı. Çiftçi artık bir şey kazanmıyor. Ekmek kapımız olan üretim artık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =