Malezya'da düzenlenen "Türk Droneları ve Havacılık Endüstrisi: Teknoloji ve Fırsatlar" etkinliğinde  Türk  üretimi İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tan

haber7
0

Malezya nın Silikon Vadisi kenti Cyberjaya da düzenlenen etkinliğe , Türkiye nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı , Yunus Emre Enstitüsünün Kuala Lumpur Müdürü Dr. Ömer Altun ve  savunma   sanayisi  ile ilgilenen akademisyenlerle iş insanları katıldı.

 

Açılışta konuşan Büyükelçi Kavakcı , Türkiye nin 17 senelik kısa bir zaman zarfında kendi  savunma  sanayisini geliştirdiğini ve bunun büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

Kavakcı , bu sahada  Malezya  ile iş birliğinin önemine dikkati çekti.

 

Etkinlikte , İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Birimi Öğretim Üyesi Dr. İsmail Bayezit , yerli üretim insansız hava araçlarına dair sunum yaptı.

Bayezit ,  savunma  sanayisinde Türkiye ile  Malezya  nın ortak çalışmaları ve geleceğine dönük iş birliği projelerine değindi.

Mart ayında Malaya Üniversitesi ile imzalanan Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) protokolünün önemine dikkati çeken Bayezit , söz konusu protokolün İHA üretiminde yeni beyinlerin yetişmesine destek sağlayacağını ifade etti.

Sunumun ardından Bayezit , Türkiye nin  savunma   sanayisi  ve teknolojisinde kat ettiği mesafeler ve üretilmesi planlanan yeni İHA ve SİHA ların teknik özelliklerine dair soruları cevapladı.

Malezya ile ortak yapılabilecek projeler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =