İlk Gripen savaş uçaklarını törenle teslim aldılar

İsveç merkezli  SAAB  firması ,  Brezilya  Hava Kuvvetleri için üretmiş olduğu ilk JAS-39 Gripen-E  savaş  uçağını , geçtiğimiz gün İsveç’in Linkoping şehrinde düzenlenen  törenle   teslim  etti.

haber7
0

SAAB ,  Brezilya  ile 2014 yılında; ilgili sistemler , destek ve ekipman da dahil olmak üzere  Brezilya  Hava Kuvvetleri için 36  Gripen  E / F’nin geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin yaklaşık 4 milyar dolar bedelinde bir anlaşma imzalamıştı.  SAAB  , yaklaşık on yıl boyunca uygulanacak kapsamlı bir teknoloji programı ile  Brezilya  yerel havacılık endüstrisinin gelişimini içeren  Brezilya   Gripen  programını , ulusal ortakları aracılığıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Brezilyalı teknisyen ve mühendislerin de katılımlarıyla üretilen ilk Gripen-E  savaş  uçağı , 10 Eylül 2019 tarihinde  Brezilya  Hava Kuvvetlerine  teslim  edildi.

İsveç’teki üretim faaliyetlerine  Brezilya  ekibinin katılımı ,  SAAB  tarafından Brezilya’ya kazandırılacak teknoloji transferinin bir parçasıdır ve üretim faaliyetlerinin Brezilya’da yürütülmesi için gerekli pratik bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. 2021’den başlayarak , 15 uçağın komple montajı Brezilya’da başlayacak. İki kişilik  Gripen  F’nin geliştirilmesi , Brezilya’nın Gavião Peixoto kentindeki  Gripen  Tasarım ve Geliştirme Ağı’ndaki kapsamlı çalışmalarla halihazırda ilerlemektedir.  Gripen  F teslimatlarının 2023’te başlaması bekleniyor.

 

 

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =