Çin'den İran yatırımı! Tam 280 milyar dolar

ABD'nin yaptırımlarla hedef aldığı  İran  petrol ve doğalgaz sektörüne , Çin hükümeti  280   milyar  dolarlık yatırım yapacak. Ayrıca İran'ın ulaştırma ve teknoloji altyapısı da yenileyecek.

haber7
0

Middle East Monitor un Petroleum Economist dergisinden aktardığına göre Çin , ABD nin yaptırımlarından etkilenen  İran  ın petrol , gaz ve petrokimya sektörlerine  280   milyar   dolar  yatırım yapmayı planlıyor. Dergi ,  İran  Petrol Bakanlığı ile bağlantılı üst düzey bir kaynaktan alıntı yaparak , bu devasa yatırımın iki ülke arasında yeni bir anlaşma için kilit nokta olacağını belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , Ağustos ayının sonunda Çin e yaptığı ziyarette iki ülke arasında 2016 da sona eren stratejik kapsamlı ortaklık anlaşması için yeni bri yol haritası konusunda istişarelerde bulunmuştu.

SANAYİ ALTYAPISI İÇİN 120 MİLYAR DOLAR

Dergiye göre , Pekin ayrıca  İran  ın petrol sektörüne ve sanayi altyapısına 120  milyar   dolar  yatırım sözü verdi. Bu büyük miktar , anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ilk beş yılında iletilecek.

TEKNOLOJİ ve PERSONEL DESTEĞİ

Buna karşılık  İran  , Çinli şirketlere petrol ve gaz sahalarını geliştirme amacıyla teknoloji ve personel tedariki dahil olmak üzere tüm petrokimya ihalelerine katılma hakkı verecek.

ÖDEME ERTELENEBİLECEK

Anlaşma aynı zamanda Çin in petrol , gaz ve petrokimya ürünlerini düşük ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =