ABD'li Bakan Ross: Türk firmalarına yardımcı olmalıyız

Türkiye ve Amerika arasındaki  Ticaret  hacmini 100 milyar dolara çıkarmak üzere  Türk  mevkiidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştiren ABD'li  Bakan   Ross  , yerli firmalara mesaj verdi: "Türk şirketleri AB

haber7
0

ABD  Ticaret  Bakanı  Ross  un , 5 günlük Türkiye ziyareti bugün sona eriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bir dizi görüşme gerçekleştiren  Ross  , iş dünyasının temsilcileriyle de bir araya geldi.

Türkiye den ayrılmadan önce TV kanallarına açıklamalarda bulunan  Ross  ,  Ticaret  hedeflerini ve yol haritasını anlattı.

"Rekabet için büyük olmalısınız"

Dünya nın aktardığı habere göre , 2 ülkenin 100 milyar dolarlık  Ticaret  hedefinde her sektör için detaylı yol haritası olduğunu belirten  Ross  , "Bu hedef 2 adet 50 milyar dolarlık parçadan oluşuyor. Biri Türkiye tarafından ihracat , bir diğeri ise  ABD  tarafından ihracat. Bu mevcut  Ticaret  hacmi ile kıyaslandığında büyük görünebilir; ancak bu hedefi Amerika Birleşik Devletleri nin toplam mallar ve hizmetler tarafındaki  Ticaret  hacmi ile kıyasladığınızda , biz bu noktada 5 trilyon doların üzerindeyiz. Yani bu 50 milyar dolar , bizim ekonomimizin yüzde 1’ine eşit. Tekstil , otomotiv , enerji , mobilya ürünlerine odaklanacağız. Hedefe ulaşmak için yapısal düzenlemeler gerekli. Türkiye de küçük şirket çok , rekabet için büyük olmalısınız. Türk şirketleri  ABD  pazarını bilmiyor ,  yardımcı  olmalıyız" diye konuştu.

"Tekstil sektörünün kapasitesi ile ilgili ya da benzer bir sektörün kapasitesi ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =