Yabancı ekonomistlerden faiz öngörüsü

 Yabancı  ekonomistler , Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında politika faizinde 250 - 300 baz puan civarında bir indirim bekliyor.

haber7
0

Medley Global Advisors Direktörü Nigel Rendell , yaptığı açıklamada , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu Toplantısında politika faizini 300 baz puan düşürerek yüzde 19 ,75 ten yüzde 16 ,75 e çekebileceği öngörüsünde bulundu.

TCMB nin TL deki istikrar ve enflasyondaki düşüşten dolayı genişlemeci para politikası uygulayabileceğini aktaran Rendell , enflasyonun ileriki birkaç ay düşüş kaydedebileceğini dile getirdi.

Rendell , manşet enflasyonun eylül veya ekim aylarında tek haneleri görebileceğini söyledi.

"Reel  faiz  oranları sıfıra yakın seviyelere inebilir"

Rendell , reel  faiz  oranlarının yıl sonuna kadar sıfıra yakın seviyelere inebileceğini bunun da politika faizinin yüzde 13-14 seviyelerine gerileyebileceği anlamına geldiğini vurguladı.

Capital Economics Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey de TCMB nin politika  faiz  oranını 250 baz puan indirerek yüzde 19 ,75 ten yüzde 17.25 e çekeceği öngörüsünde bulundu.

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise TCMB nin politika faizini 250 baz puan düşürerek yüzde 17 ,25 e indirebileceğini belirtti. Reel  faiz  oranlarının yüzde 2-3 seviyelerine çekilebileceğini söyleyen Kalen , "TCMB nin yıl sonu TÜFE ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =