Zarif'ten Washington'a çağrı! O da gittiğine göre...

 İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad  Zarif  , görevden alınan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'la birlikte Washington'un Tahran'a yönelik baskılarının sona ermesi gerektiğini söyledi.

haber7
0

İran Dışişleri Bakanı  Zarif  , Twitter hesabından paylaştığı mesajında , şahin kimliğiyle tanınan Bolton un  ABD  Başkanı Donald  Trump  tarafından görevden alınmasını değerlendirdi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin in dün Bolton un görevden alınmasının ardından düzenledikleri basın toplantısında ,  İran  a karşı baskıyı artıracaklarına ilişkin açıklamasına tepki gösteren  Zarif  , mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bolton un paniklemiş iş birlikçileri dışında dünya , B Takımı nın Beyaz Saray daki hizmetkarının kovulmasıyla rahat bir nefes alırken Pompeo ve Mnuchin ,  İran  a karşı ekonomik terörizmi daha da artıracaklarını açıkladı. Savaşa susamışlık ve azami baskı baş savaş çığırtkanıyla birlikte gitmeli."

ABD Başkanı  Trump  , kendisiyle anlaşmazlık yaşadığı için dün Bolton u görevden aldığını duyurmuş , yerine gelecek ismi de gelecek hafta açıklayacağını belirtmişti.

Başkan  Trump  ile  Bolton  un özellikle  İran  ve Venezuela konularında fikir ayrılığı yaşadığı biliniyordu.

Beyaz Saray da  Trump  ın imzaladığı ve terörle mücadeleye yönelik yaptırımları artırdığı kararnameye ilişkin basın toplantısı düzenleyen Pompeo ve Mnuchin ,  Trump  ın  İran  Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  ile ön şartsız görüşmeye hazır olduğunu ancak  İran  a ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =