Rum lider ilk kez açıkladı! Akıncı ile anlaştık ama Türkiye onaylamadı

 Kıbrıs   Rum  Yönetimi lideri  Nikos Anastasiades  , Euronews'e özel bir röportaj verdi. Anastasiadis , 9 Ağustos KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa  Akıncı  ile bir görüşme yaptıklarını ve bir metin üzerinde anlaştıkların

haber7
0

Doğu Akdeniz de  Türkiye  nin  petrol  arama çalışmaları nedeniyle ilişkilerin gerildiği  Kıbrıs  ta taraflar , Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde yürütülen müzakerelerden sonuç alamadı.

BM Genel Sekreteri Geçici Özel Danışmanı  Jane Holl Lute  aracılığıyla yapılan görüşmelerde  Rum  ve Türk yönetimleri , barış görüşmelerinin başlatılması için yapılan müzakerelerde ortak bir çerçeve üzerinde anlaşamadı.

Euronews a konuşan  Kıbrıs   Rum  Yönetimi lideri  Nikos Anastasiades  , ilerleme kaydedilmemesine neden olarak Ankara nın tutumunu gösterdi.

"ANLAŞILAN TÜRKİYE NİN ONAYI GEREKİYORMUŞ"

Atina ziyareti sırasında Euronews un sorularını cevaplayan Anastasiades , süreci şu şekilde anlattı: "(Mustafa)  Akıncı  ile 9 Ağustos ta genel çerçeve konusunda yaptığımız gayriresmi görüşme sonrasında olumlu bir mesaj almıştık. İkimiz de Lute a telefonla bilgi verdik ve kendisi  Kıbrıs  a geldi. Daha sonra çıkabilecek sorunların önüne geçmek için basit bir metin hazırladı  ama  anlaşılan bu metnin  Türkiye  tarafından da onaylanması gerekiyormuş. Anlaşılan bu şekilde."

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: LAF OLSUN DİYE MÜZAKEREYE BAŞLAMANIN ANLAMI YOK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada  Türkiye  nin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =