İş kazalarıyla ilgili önemli hamle!

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Semra Çomu Yapıcı'nın yürüttüğü araştırma projesi kapsamında , inşaat

haber7
0

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre , Semra Çomu Yapıcı , "İnşaat Sektöründe Meydana Gelen İş Kazaları için Fizyolojik Risk Faktörlerinin Analizi" konulu bir araştırma projesi yürütüyor. Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü nde tamamlayan ve yüksek lisansını ABD de Columbia University de yapan Yapıcı , doktora derecesini Virginia Polytechnic Institute and State University den aldı.

Yapıcı , araştırma kapsamında inşaat sektöründe çalışan işçilerden biyometrik (fizyolojik) veriler toplayarak kazaların sıklıkları ile bu veriler arasındaki ilişkiyi analiz edeceklerini belirterek , projede temel istatistiki verileri SGK den aldıklarını aktardı.

İnşaatlarda çalışan işçilerden alınacak fizyolojik veriler kapsamında  kan şekeri  ölçümlerinin literatürde ilk kez bu araştırmada kullanıldığına dikkati çeken Yapıcı , proje hakkında şu bilgileri verdi:

"SGK den aldığımız verilerle elimizde inşaat sektöründe geçmiş yıllarda gerçekleşen kazaların hangi gün ve saatte olduğu gibi detayları da içeren geniş bir veri tabanı oluştu. Örneğin inşaatlarda kazaların sıklıkla pazartesi ve salı günleri olduğunu görüyoruz. Yaz döneminde kazaların gerçekleşme oranı kış dönemine göre daha fazla ve kazaların sabah saatlerinde gerçekleşme sıklığı yine daha yüksek. Sabah 10.00-11.00 arası ya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =