ABD, Türk Akımı'ndan "endişe" duyuyor

 ABD  ,  Türk   Akımı  ve Bulgaristan’daki  Belene  Nükleer Santrali projelerinden dolayı bölgede artan  Rus  gazının yoğunluğundan  endişe  duyuyor.

haber7
0

ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Kaynakları Bürosu Birinci Sekreter Yardımcısı Kent Logsdon ,  Teksas  ta düzenlenen bir enerji konferansında yaptığı açıklamada , ülkesinin Türk Akımı ve Bulgaristan’daki Belene Nükleer Santrali projelerine bağlı olarak  Rus  gazının tüm bölgede artan yoğunluğundan endişe duyduğunu söyledi.  

Devletlerin tek bir enerji kaynağına bağımlı olmaması gerektiğine vurgu yapan Logsdon şu ifadeleri kullandı:

"Projelerin kırılganlığından ve politik çıkarlarla olan bağlantılarından endişe duyuyoruz. Tüm dünyada uygulanan projelerin sadece bir yakıt kaynağına ve sadece bir yakıt türüne bağlı olmadığından emin olmak istiyoruz. Özellikle Doğu Avrupa’yla ilgili endişemiz , bizim ve diğer uluslararası şirketlerin bu pazarda rekabet edebilme durumuyla ilgilidir."

Ara bağlantıların yapılmasının son derece önemli olduğunu , ancak bunların tek bir kaynağa bağlı olmaması gerektiğini belirten Logsdon , Rusya ve Ukrayna’nın çarşamba günü yapacakları görüşmede ,  Avrupa  ülkelerine  gaz  transit anlaşmasını uzatma konusunda uzlaşmaya varabileceklerini umduğunu belirtti.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =