Ayder'de kentsel dönüşüm belli oldu

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın "Ayderi kirlettik , rezil ettik" çıkışı ile gündeme gelen Rize’nin ünlü  Turizm Merkezi   Ayder  Yaylası için harekete geçiliyor.

haber7
0

Çamlıhemşin ilçesinde bulunan  Ayder  Yaylası , 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ’Turizm Merkezi’ ilan edildi. Aynı zamanda belediye mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşma başladı. 1994 yılında Milli Park , 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan  Ayder  , 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla , ’Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Bu gelişmelerin ardından yayla için yasaya göre 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak , aradan 21 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı.

 

KAÇAK YAPILAR YÜKSELDİ

Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği  Ayder  Yaylası , her geçen gün doğal özelliğini yitirdi. Kaçak ve beton yapıların inşa edildiği yayla ve çevresinde yüzlerce kişi , kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefetten yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi ,  Ayder  Yaylasındaki 290 yapıdan 158i hakkında , kaçak ve ruhsata aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca hizmet alımı yoluyla açık ihaleye çıkıldı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =