Hindistan toplama kampları kuruyor!

 Hindistan  , ülkenin kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde , nihai  vatandaşlık  listesinin dışında bırakarak vatandaşlıktan çıkarmayı planladığı 1 ,9 milyon kişinin gözetim altında tutulacağı kamplar inşa ediyor.

haber7
0

Independent gazetesinin haberine göre , Yeni Delhi yönetimi , Assam eyaletinde Ulusal Vatandaş Sicili (NRC) tarafından oluşturulan nihai  vatandaşlık  listesinin dışında kalan çoğu Müslüman 1 ,9 milyon kişi için gözetim  kampları  kuruyor.

 

 

Haberde , en az 10 kampın inşa edileceği , kampların her birinin üç bin kişi kapasiteli ve yedi futbol sahası büyüklüğünde olacağı belirtildi.

Yüksek duvarlarla çevrilmesi planlanan kamplarda okul ve hastanenin de bulunacağı , güvenlik güçlerinin devriye gezeceği bildirildi.

 

 

Bu arada iktidardaki Hindistan Halk Partisinin (BJP) bazı üyeleri , NRC kapsamında Assam da Hindu kökenli kişilerin de liste dışı kalmasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi , NRC yi Assam daki Müslüman toplumunu hedef almak için kullanmakla suçlanıyor. Yeni Delhi hükümeti ise NRC nin Yüksek Mahkemenin kararı doğrultusunda oluşturulduğunu savunuyor. 

Federal hükümet ve eyalet yetkilileri , vatandaşlıktan çıkarılacak kişilerin "yabancı" ilan edilmeyeceğini belirtirken Assam eyaleti İçişleri Bakanlığı , liste dışı kalanların 120 gün içinde Yabancılar Mahkemelerine itiraz başvurusunda bulunabileceğini açıklamıştı.

Assam Ulusal Vatandaş Sicilinden (NRC) , nihai  vatandaşlık  listesinde eyalette yaşayan 31 ,1 milyon kişi yer alırken çoğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =