Hisarcıklıoğlu: ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmalı

TOBB Başkanı  Hisarcıklıoğlu  , "Türkiye ile  ABD  arasında bir  Serbest   Ticaret   Anlaşması  veya benzeri etkisi olacak tercihli  Ticaret   Anlaşması  muhakkak imzalanmalı" dedi.

haber7
0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu  ,  Ticaret  Bakanı Ruhsar Pekcan ve  ABD   Ticaret  Bakanı Wilbur Ross un katılımıyla TOBB da düzenlenen Türkiye-ABD çalışma yemeğinde yaptığı konuşmada , ticaretin en büyük dostluk ve müttefiklik vasıtası olduğunu söyledi.

Türkiye nin sanayi ürünü ihracatının yarısından fazlasını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığını hatırlatan  Hisarcıklıoğlu  , "Bu da Türkiye de üretilen ürünün ne kadar kaliteli ve ne kadar rekabetçi olduğumuzun en somut göstergesi. Bütün dünyadaki üreticiler iki pazara odaklanmış durumda , biri  ABD  , diğeri AB pazarı. Bunlar hem kalite hem de fiyat rekabeti ararlar. Buralarda başarıyoruz. Dolayısıyla  ABD  ile 100 milyar dolarlık  Ticaret  hedefini yakalayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu ,  Ticaret  hacmi hedefinde iki ülkenin de kazanmasının esas olduğunu belirterek , dengenin 50 milyar dolar ithalat , 50 milyar dolar ihracat şeklinde olması gerektiğini dile getirdi.

Hedefe ulaşmak için siyasetçilerden de bazı önemli konularda destek ve yardım beklediklerini vurgulayan  Hisarcıklıoğlu  , şöyle devam etti:

"Birinci olarak Türkiye ile  ABD  arasında , bir  Serbest   Ticaret   Anlaşması  veya benzeri etkisi olacak tercihli  Ticaret   Anlaşması  muhakkak imzalanmalıdır. İnovasyon ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =